Karikatury Mohameda?

21. ledna 2015 v 20:26 | Raff |  Úvahy u čaje
Položila před sebe hrnek horkého čaje a zadívala se na páru, která z něj stoupala, a začala přemýšlet...Událost v Charlie Hebdo zaplnila na několik dní hlavní stránky demokratických světových novin a internetových zpravodajství, stala se hlavním tématem celosvětových debat a protestů. Proč? Jelikož se jednalo o výrazné znehodnocení svobody projevu a hlavně - vraždili muslimové. Zatímco se noviny zaobíraly smrtí několika karikaturistů a židů, zemřelo ve Středoafrické republice mnoho muslimů křesťanskýma rukama - kvůli náboženství. Je dobré vidět pouze události v Evropě vykonané muslimy, nebo i události v tak ,,nevýznamné" Africe, kdy přišlo o život mnohem více lidí jen z náboženských důvodů, nejspíše bez popudu?
,,Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého." Bývalý karikaturista časopisu Charlie Hebdo byl kdysi vyhozen a donucen se omluvit za karikaturu syna Sarkoziho, z nějž udělal žida, který chce peníze. V té době se jednalo o urážku judaismu a tento člověk byl za tuto věc vyhozen. Jak se tedy karikatura Mohameda dostala na titulní stranu Charli Hebdo? Dle mého názoru se jednalo o výrazné zesměšnění jednoho náboženství, které má mnoho extremistických skupin. Podle mě tímto zasáhla redakce Charli Hebdo do svobody muslimů, do jejich duchovního života. Bylo jen otázkou času, že se stane něco takového.
Proč vlastně karikatura Mohameda? A v téhle době? Neříkám, že to, co se děje a je organizováno islámskými extremistickými organizacemi má být tolerováno nebo dokonce ignorováno. Měli bychom proti tomu určitým způsobem bojovat, když ne za demokracii, tak alespoň za lidská práva. Jenže jsou karikatury proroka tohoto temperamentního náboženství tím správným prostředkem boje? Nejen, že uráží poklidnou muslimskou většinu, ale také burcuje extremisty. Je nutno říci, že v dnešní době velmi nebezpečné extremisty.
,,Časopis zveřejnil i karikatury vůdců nebo proroků i jiných náboženství..." Ale jaká náboženství to byla? Náboženství, která hlásají mír a lásku k bližnímu. Znala redakce a nebo alespoň někdo z redakce korán, který není v rejstříku až tak čtené a známé literatury pro nemuslimy? Proč tedy zasáhli do práv tolika milionového náboženství, aniž by jej alespoň nějak znali? Pokud si z nich chtěli udělat nepřátele, nemohli to dle mého názoru udělat lépe než skrze jednu z nejdůležitějších osob islámu.
,,Máme právo vyjádřit svůj názor! Jedná se o svobodu projevu, i když uráží!" Je opravdu svobodou projevu zasahování do citlivých věcí a jejich veřejná ostrá kritika z jakéhokoliv důvodu? Sprostá solva se cenzurují, ostré výroky jsou v médiích zjemňovány, je karikatura proroka Mohameda v souladu s lidskými právy, když prosazuje práva jednoho a zesměšňuje práva druhého?
Neudělala média celkově z tohoto incidentu velblouda, aby zakryla jiné události dějící se ve světě? Proč se tolik řeší porušování práv v evropských zemích a zapomíná se na zbytek světa, je to jako by nebyl. Evropa zmítaná menší krizí ohledně členských států se stává středem mediálního světa a zbylé kontinenty jsou prachovými částicemi ve vzduchu...

Dopila čaj a znovu se vrátila do reality, zvedla se a odešla dělat něco jiného.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama